Results 2015

Full Results

 

Download Results Spreadsheet

                                 
            Swim T2 Bike Run Race Time
                       
1 156 John O'Neill Liverpool Male   2 00:28:45 01:06:00 03:33:15 03:28:23 07:30:23
2 101 Nick Saunders St Martin Male   7 00:32:12 01:09:00 03:39:48 03:25:45 07:37:45
3 127 Alastair Williams Bloxham Male   15 00:35:11 01:10:00 03:51:49 03:25:41 07:52:41
4 170 Matthew Huxford High Peak Male   46 00:40:10 01:07:00 03:45:50 03:27:22 07:53:22
5 139 James Addie East Linton Male   5 00:31:04 01:13:00 03:58:56 03:32:11 08:02:11
6 159 Paul Jenkinson Caernarfon Male   24 00:36:48 01:17:00 04:02:12 03:28:11 08:07:11
7 103 Michael Charlton St Brelade Male   8 00:32:23 01:09:00 03:39:37 03:57:11 08:09:11
8 173 Anthony Gerundini Lincoln Male   58 00:42:05 01:14:00 04:00:55 03:28:12 08:11:12
9 141 Nick Hudson Sheffield Male   10 00:32:42 01:30:00 04:09:18 03:33:11 08:15:11
10 132 Mark Quinn Cononley Male   4 00:30:16 01:13:00 03:56:44 03:50:55 08:17:55
11 119 Nick F. Augoustakis Kbh N Male   55 00:41:29 01:13:00 04:04:31 03:37:11 08:23:11
12 113 Emma Taylor Clitheroe Male   9 00:32:31 01:16:00 04:12:29 03:46:32 08:31:32
13 153 Jonathan Cooper Shap Male   57 00:41:53 01:18:00 04:15:07 03:38:12 08:35:12
14 106 Caspar Prestidge London Male   40 00:38:58 01:09:00 03:58:02 04:01:25 08:38:25
15 107 Ian Burns London Male   34 00:38:21 01:15:00 04:16:39 03:44:21 08:39:21
16 151 David Bacon Leeds Male   13 00:34:03 01:15:00 04:00:57 04:05:44 08:40:44
17 122 Julian Boon Ruardean Male   19 00:35:42 01:18:00 04:18:18 03:48:15 08:42:15
18 112 Martin Locke Huddersfield Male   3 00:29:58 01:15:00 04:05:02 04:09:33 08:44:33
19 150 Paris Jean Lucien Halkes-Wellstead Bridport Male   31 00:38:12 01:19:00 04:21:48 03:45:15 08:45:15
20 121 Kevin Mogensen Copenhagen Male   26 00:37:12 01:17:00 04:12:48 03:56:55 08:46:55
21 140 John Mcavoy Sheffield Male   56 00:41:41 01:10:00 04:02:19 04:05:54 08:49:54
22 102 Mark Bailey Colchester Male   6 00:32:08 01:12:00 04:01:52 04:17:44 08:51:44
23 124 Andy Ross Bingley Male   33 00:38:18 01:15:00 04:05:42 04:11:44 08:55:44
24 128 Alex Claridge Cheltenham Male   14 00:34:59 01:12:00 04:00:01 04:25:12 09:00:12
25 172 Andy Graham Thirsk Male   62 00:44:04   04:26:56 03:52:54 09:03:54
26 169 140 Lisa Cox Macclesfield Female   20 00:35:51 01:21:00 04:24:09 04:09:11 09:09:11
27 109 Pelle Nilsson Copenhagen Male   53 00:41:05 01:13:00 04:10:55 04:18:11 09:10:11
28 116 Matt Ebbrell St Clement Male   65 00:44:55 01:13:00 04:00:05 04:31:55 09:16:55
29 114 Emma Deakin Chesterfield Female   61 00:43:47 01:20:00 04:27:13 04:06:45 09:17:45
30 171 Kevin Plummer Moffat Male   52 00:40:53 01:31:00 04:36:07 04:03:44 09:20:44
31 118 Jens Bonde-Poulsen Dragã¸R Male   42 00:39:22 01:11:00 04:12:38 04:29:45 09:21:45
32 146 Robert Bacon Cothal Male   47 00:40:13 01:20:00 04:24:47 04:17:45 09:22:45
33 110 Roman Lagnado London Male   36 00:38:27 01:27:00 04:32:33 04:13:55 09:24:55
34 142 David Bellerby Harrogate Male   21 00:36:08 01:24:00 04:41:52 04:15:45 09:33:45
35 136 Jay Waddington Preston Male   28 00:37:36 01:23:00 04:33:24 04:25:55 09:36:55
36 115 Jenny Mccready Downpatrick Female   23 00:36:36 01:24:00 04:36:24 04:27:45 09:40:45
37 165 Martyn Odell London Male   16 00:35:21 01:17:00 04:14:39 04:50:55 09:40:55
38 120 Peter Hagedorn-Rasmussen Bagsvaerd Male   49 00:40:17 01:20:00 04:34:43 04:29:44 09:44:44
39 152 Lars Ronning Sonning Male   59 00:42:48 01:17:00 04:24:12 04:37:12 09:44:12
40 174 Iain Smith-Ward Ulverston Male   18 00:35:42 01:27:00 04:37:18 04:32:06 09:45:06
41 123 Joe Mellor Leeds Male   51 00:40:41 01:30:00 05:00:19 04:05:23 09:46:23
42 148 Andrew Addison Edinburgh Male   1 00:26:44 01:19:00 04:36:16 04:49:45 09:52:45
43 163 Michael Heyes Liverpool Male   22 00:36:01 01:26:00 04:38:59 04:39:45 09:54:45
44 164 Paul Williams Liverpool Male   48 00:40:16 01:25:00 04:34:44 04:39:56 09:54:56
45 155 Lee Richards Nuneaton Male   50 00:40:29 01:19:00 04:35:31 04:46:44 10:02:44
46 105 John Small Trinity Male   12 00:34:28 01:21:00 04:31:32 05:08:44 10:14:44
47 125 Dave Tilley Fernwood Male   45 00:39:58 01:25:00 04:41:02 05:14:44 10:35:44
48 133 David Teague Stoneleigh Male   37 00:38:30 01:36:00 04:47:30 05:14:12 10:40:12
49 134 Christina Teague Stoneleigh Female   27 00:37:24 01:30:00 04:48:36 05:14:15 10:40:15
50 129 Darren Kearns Barrow-In-Furness Male   68 00:52:46 01:24:00 04:32:14 05:21:00 10:46:00
51 149 Nick Cavill Stockport Male   69 00:53:03 01:28:00 04:52:57 05:00:14 10:46:14
52 135 Richie Horton Middlesbrough Male   17 00:35:04 01:22:00 04:41:56 05:43:45 11:00:45
53 167 Ryan Mcglen Keswick Male   64 00:44:38 01:37:00 05:14:22 05:02:11 11:01:11
54 137 Lee Roger Liverpool Male   44 00:39:46 01:31:00 04:49:14 05:34:45 11:03:45
55 158 Alison Bell Skipton Female   25 00:37:08 01:35:00 05:07:52 05:22:45 11:07:45
56 168 David Wilson Glasgow Male   32 00:38:15 01:26:00 04:47:45 05:41:35 11:07:35
57 126 Sarah Wells Bury St Edmunds Female   11 00:33:08 01:25:00 04:51:52 06:19:28 11:44:28
58 145 Ian Cameron Cheltenham Male   29 00:37:48 01:27:00 04:58:12 06:34:51 12:10:51
59 157 Ian Abson Wigston Male   43 00:39:34 01:38:00 05:31:26 06:10:45 12:21:45
60 108 Chris Perry Preston Male   35 00:38:24 01:33:00 05:33:36 06:10:12 12:22:12
61 162 Justin Lloyd Preston Male   66 00:46:12 01:32:00 05:25:48 06:10:56 12:22:56
62 161 Tony Byrne Preston Male   38 00:38:33 01:32:00 05:33:27 06:10:58 12:22:58
63 138 Neil Bowler Birmingham Male   54 00:41:17 01:33:00 05:28:43 06:21:00 12:31:00
                       
  130 Norman Brown Coventry     67 00:48:29 01:36:00 05:34:31    
  147 Graeme Kelly Maidstone     30 00:38:08 01:39:00 05:55:52    
  104 Tim Austin Kendal     70 00:53:20 01:10:00 03:49:40    
                       
  111 Eddie Humphreys London     39 00:38:36     03:19:23 07:31:23
  117 Christian Bouet York     41 00:39:10     05:15:45 09:27:45
  144 Dick Power Coppenhall             06:34:45 12:10:45
                       
  154 Peter Ball Redcar     63 00:44:21        

 

Enter 2015 Race for £100

you can enter the 2015 for the Early Bird price of £100 until 31st October 2014

Enter Here

This website will be down from 1st November 2014 - 15th November 2014 whilst we update the online booing systems.

 

2014 RESULTS

Download Split Times

 

BIB TIME POSITION NAME CLUB  / TOWN GENDER POSITION CATEGORY CATEGORY POSITION
                 
133 06:59:46 1 Chris Stirling Ambleside Male 1 Male 1
387 07:13:20 2 Warren Mason   Male 2 Male 40 1
373 07:15:17 3 Mark Thompson Weybridge Male 3 Male  1
308 07:22:41 4 Andrew Duggan Newcastle Male 4 Male  2
116 07:28:16 5 Henry Kingston University of Bristol Triathlon Club Male 5 Male  3
275 07:28:48 6 Daniel Clark london Male 6 Male 40 2
381 07:34:32 7 Stu Air Wilmslow Male 7 Male  4
385 07:34:34 8 Keith Garbutt Woking Male 8 Male 40 3
396 07:34:46 9 Sean Mcfarlane Merrell Male 9 Male 40 4
138 07:35:43 10 138  0 Male 10 0 1
199 07:36:01 11 Edward Howarth Jack Pot Racing Male 11 Male  5
355 07:37:00 12 Rob Baldock Tri London Male 12 Male  6
367 07:39:13 13 Philip Wilson wakefield tri Male 13 Male  7
190 07:40:19 14 Gareth Harding Ambleside AC Male 14 Male  8
202 07:41:13 15 Lee Moreton Black Country Triathletes Male 15 Male 40 5
164 07:41:52 16 Bonnie Van Wilgenburg Oxford Tri Female 1 Female  1
175 07:42:01 17 Peter Wissing Running Team Karma Police Male 16 Male 40 6
223 07:42:24 18 David Haygarth Craven Energy Male 17 Male 40 7
323 07:45:30 19 Douglas Allan Perth Male 18 Male  9
366 07:47:10 20 David Hornby uttoxeter Male 19 Male  10
219 07:48:36 21 Gary Chapman Craven Energy Male 20 Male 40 8
376 08:01:25 22 Luke Wellbelove Whiteleaf Male 21 Male  11
370 08:02:10 23 Paul Minns Wakefield Triathlon Male 22 Male 40 9
244 08:02:16 24 Gary Mccullough Hi-elbow Male 23 Male 40 10
112 08:05:10 25 Anthony Gerundini LincolnTri / TriTalk Male 24 Male 40 11
220 08:05:11 26 Ian Fothergill Craven Energy Male 25 Male  12
107 08:08:46 27 Jez Crick Amersham Male 26 Male 40 12
337 08:09:41 28 Martyn Willacy SleekerSwim Racing Team Male 27 Male 40 13
315 08:09:47 29 Jonathan Cooper Shap Male 28 Male 40 14
114 08:12:24 30 Peter Glencross Wigton Male 29 Male 40 15
207 08:15:50 31 Simon Gray BRAMPTON Male 30 Male  13
313 08:17:36 32 Nick Hudson Sheffield Male 31 Male 40 16
279 08:19:29 33 Oliver Houlton London Male 32 Male  14
105 08:20:27 34 Jonty Bright LBT STIF Male 33 Male  15
357 08:21:42 35 Rune Henriksen Tri London Male 34 Male  16
192 08:22:05 36 Michael Hodgkinson Ashurst bike club Male 35 Male  17
301 08:22:39 37 Alan Smithson Merseytri Male 36 Male  18
118 08:24:08 38 Pelle Nilsson Running Team Karma Police Male 37 Male 40 17
178 08:27:03 39 Thor Hesselberg Stavanger Triathlon Club Male 38 Male 40 18
103 08:28:14 40 Terry Aitken kendal Male 39 Male 50 1
172 08:28:18 41 Christoffer Damm Holte Male 40 Male  19
188 08:29:04 42 David Edgar Aldridge Male 41 Male 40 19
187 08:30:15 43 Adrian Mitchison ActivCycles Corbridge Male 42 Male 40 20
299 08:30:40 44 Paul Skipper Mersey Tri Male 43 Male  20
295 08:31:09 45 Dale Colclough Newcastle ( Staffs ) Tri club Male 44 Male 50 2
145 08:31:27 46 Lisa Cox Macclesfield Female 2 Female 40 1
334 08:32:22 47 John Mcavoy Sheffield Male 45 Male 50 3
206 08:32:44 48 Stuart Marshall Bradford Male 46 Male 40 21
336 08:33:20 49 Douglas Wilders Sheffield Male 47 Male  21
375 08:35:37 50 Andy Giles Whiteleaf Male 48 Male 40 22
236 08:41:52 51 Alex Clark Glasgow Male 49 Male 40 23
109 08:45:42 52 Chris Eggar Cambridge Tri Club Male 50 Male 40 24
362 08:48:22 53 Andrew Bedwell TriTalk Male 51 Male 40 25
298 08:49:29 54 Chris Enwright Mersey Tri Male 52 Male  22
264 08:51:20 55 Joe Mellor Leeds Bradford Tri Male 53 Male 40 26
216 08:52:25 56 Zac Poulton Cockermouth Male 54 Male  23
104 08:52:51 57 Adam Bleakman DFRS Rams Male 55 Male  24
226 08:53:02 58 David Mcguinness Dark Peak fell runners Male 56 Male 40 27
117 08:55:30 59 Paul Maye tri team wigan Male 57 Male 40 28
269 08:55:40 60 Clint Sawyer Lincolntri Male 58 Male  25
250 #VALUE! 61 Simon Shimbles Keighley Male 59 Male 40 29
289 09:00:15 62 Rich Hyder Manchester tri Male 60 Male  26
268 09:00:52 63 George Hackney Lincoln Tri Male 61 Male 40 30
203 09:01:41 64 Dave Dixon Blackfish Triathlon Male 62 Male 40 31
383 09:01:50 65 Simon Holliday windermere Male 63 Male  27
252 09:02:16 66 Peter Clives kendal Male 64 Male 40 32
349 09:02:38 67 Darren Greene Team Trisports Male 65 Male 40 33
157 09:03:54 68 Nicola Parkin Dark peak Female 3 Female 40 2
210 09:03:55 69 Malcolm Duncan Cheltenham Male 66 Male 40 34
262 09:05:20 70 Frank Herold Friends Male 67 Male 50 4
363 09:06:15 71 Greg Bartlett Ulverston Male 68 Male 40 35
228 09:07:22 72 Corey Urwin East Coast Athletics Club Male 69 Male 40 36
320 09:07:29 73 Daniel Pearson pendle tri club Male 70 Male  28
249 09:11:24 74 Neil Midgley Jackpot racing Male 71 Male  29
218 09:11:31 75 David Arnold Craven Energy Male 72 Male 40 37
176 09:11:48 76 Alessio Volani 33 Trentini Triathlon Male 73 Male 40 38
292 09:12:39 77 Will Coulthard tri lakeland Male 74 Male 40 39
251 09:13:52 78 Peter Smith Keighley Male 75 Male  30
258 09:14:24 79 Rich Knell-Moore LBT Male 76 Male  31
319 09:14:39 80 Steve Mead Otley Male 77 Male 40 40
327 09:14:54 81 Andrew Bailey prison service du/tri club Male 78 Male 40 41
335 09:15:02 82 Matt Range Sheffield Male 79 Male 40 42
369 09:16:25 83 Ben Greenhalgh Wakefield Triathlon Male 80 Male 50 5
126 09:18:12 84 Iain Smith-Ward Ulverston Tri Club Male 81 Male 40 43
392 09:22:38 85 Ben Glendening Team deane Male 82 Male  32
229 09:23:19 86 Tim Coogan East Grinstead Triathlon Club Male 83 Male  33
141 09:24:10 87 Claire  Wheeler Friends Female 4 Female  2
291 09:24:40 88 Michael Stacey March Atheltics Club Male 84 Male 50 6
263 09:25:41 89 Matt Field Leeds & Bradford Triathlon Club Male 85 Male 40 44
241 09:25:52 90 Stephen Brady HAwick Male 86 Male 40 45
170 09:26:29 91 Karel Vlasak Liberec Male 87 Male 40 46
222 09:27:23 92 Paul Harris Craven Energy Male 88 Male  34
372 09:27:35 93 Duncan Marlow Wentbridge Male 89 Male  35
148 09:29:02 94 Victoria Tremlin Harrogate Female 5 Female  3
125 09:29:18 95 Lars Ronning Evolution (Windsor) Male 90 Male 40 47
348 09:31:28 96 Christopher Cotton Team Trisports Male 91 Male  36
124 09:32:14 97 Benjamin Robson Dark Peak Male 92 Male 50 7
115 09:34:51 98 Martin Jenkinson tri lakeland Male 93 Male 50 8
261 09:38:06 99 Franã§Ois-Xavier Li Friends Male 94 Male 50 9
343 09:41:20 100 Alan Dean SY Tri Male 95 Male 40 48
245 09:41:51 101 Paul Johnson Hillingdon Tri Male 96 Male 50 10
260 09:41:57 102 David Mcguire Leeds Male 97 Male 40 49
300 09:43:49 103 Neil Tulip Mersey Tri Male 98 Male 40 50
384 09:52:37 104 Shaun Collison Wirral Male 99 Male 40 51
242 09:58:10 105 Geoff Hopkinson Helensburgh Male 100 Male  37
377 10:01:24 106 Gregory Kirkbride whitley bay Male 101 Male  38
356 10:04:58 107 Alan Bruce Tri London Male 102 Male  39
328 10:05:46 108 Adam Naylor Rochdale Male 103 Male  40
215 10:05:52 109 Mark Dawson Cleveland Triathlon club Male 104 Male  41
393 10:06:08 110 Gary Markland Team Deane Male 105 Male  42
395 10:08:46 111 Ben Hardman Team Deane tri club Male 106 Male  43
388 10:07:30 112 Christian Bouet York Male 107 Male 40 52
201 10:09:21 113 Nigel Bolton Black Country Triathletes Male 108 Male 40 53
205 10:11:38 114 Andy Mcpherson BRABOND C.C. Male 109 Male  44
111 10:11:58 115 Paul Gassor Bucks Fire Tri Male 110 Male  45
296 10:12:22 116 Simon Daws Mercia Fell Runners Male 111 Male 50 11
166 10:17:32 117 Claire Wilshaw Cambridge Triathlon Club Female 6 Female  4
382 10:18:28 118 James Mathesom Windermere Male 112 Male 40 54
146 10:19:40 119 Wendy Gorman Glasgow Triathlon Club Female 7 Female 40 3
330 10:20:19 120 Paul Davies Runcorn Male 113 Male  46
162 10:20:58 121 Katy Toms Tri Team Wessex Female 8 Female 40 4
237 10:27:34 122 Alan Kennedy glasgow tri club Male 114 Male 40 55
350 10:27:58 123 Sean Crompton Team True Spirit Male 115 Male  47
351 10:28:07 124 Glen Eccles Team True Spirit Male 116 Male  48
186 10:29:15 125 Giles Silvester Absolute Worcester Male 117 Male  49
247 10:29:28 126 Jack Edwards Huddersfield Male 118 Male  50
185 10:32:23 127 Ian Scott Absolute Tri Male 119 Male 40 56
283 10:32:37 128 Stuart Scott Madigan Male 120 Male  51
311 10:37:14 129 Michael Lowther Newmarket cycling and triathlon club Male 121 Male 40 57
394 10:45:27 130 Christopher Brady Team Deane Male 122 Male 50 12
256 10:46:35 131 Peter Buchan Kirknewton Male 123 Male 40 58
232 10:46:57 132 Colin Robertson Ellesmere Port Male 124 Male 40 59
159 10:47:07 133 Rachael Shreeve Shap Female 9 Female 40 5
266 10:48:19 134 Doug Stewart Lincoln Male 125 Male 40 60
140 10:48:26 135 Helen Alexander Merseytri Female 10 Female  5
230 10:51:58 136 David Wharton Eastbourne Male 126 Male 40 61
281 10:52:45 137 Jamie Perkins London Male 127 Male 50 13
152 10:54:06 138 Aoife Nagle Irish Mountain Running Association Female 11 Female  6
248 10:56:56 139 Geoffrey Swann Invictus Triathlon Squad Male 128 Male 40 62
160 10:57:07 140 Nichola Swann Invictus Triathlon Squad Female 12 Female 40 6
379 11:00:29 141 Paul Rust Widnes Male 129 Male  52
284 11:01:36 142 Gary Mckeegan Madigan - East coast Male 130 Male  53
346 11:01:44 143 Michael Montgomery team madigan Male 131 Male 40 63
243 11:01:47 144 Steve Rogers heywood Male 132 Male 40 64
345 11:01:54 145 Colin Mccluskey team madigan Male 133 Male 40 65
161 11:03:26 146 Victoria Sylvester Hillingdon Trialthletes Female 13 Female 40 7
147 11:11:50 147 Sandra Greaves Wakefield Triathlon Club Female 14 Female 40 8
368 11:11:57 148 Paul Shields WAKEFIELD TRI CLUB Male 134 Male 50 14
193 11:29:57 149 Angus Scott Banchory Male 135 Male 40 66
322 11:30:07 150 Oliver Wyatt Penryn Male 136 Male  54
324 11:30:10 151 Chris Shaw Peterborough Male 137 Male 50 15
325 11:30:17 152 Andrew Smith Peterborough Male 138 Male 50 16
371 11:30:36 153 Darren Hickey Waldon Tri Male 139 Male 40 67
358 11:46:00 154 Prasoon Jaiswal Tri London Male 140 Male  55
101 12:02:56 155 Libby Gassor Bucks Fire Tri Female 15 Female  7
123 12:19:42 156 Lee Pegram NRCC Male 141 Male 40 68
155 12:19:45 157 Maria O'Loan Belfast Female 16 Female  8
212 12:19:55 158 Ian Blakebrough Chester tri club Male 142 Male 60 1
286 12:20:07 159 David Pearce MAIDSTONE HARRIERS TRI CLUB Male 143 Male 40 69
121 12:28:04 160 John Oldroyd C.O.L.T. (City of Lancaster Tri) Male 144 Male 60 2
149 12:28:11 161 Elisabeth Horridge London Female 17 Female  9
340 12:47:59 162 Richard Tisdall St Albans Male 145 Male 40 70
144 13:03:30 163 Kate Cousin Amersham Female 18 Female 40 9
331 13:11:35 164 Scott Sanders Ryton Tri Male 146 Male  56
208 13:11:39 165 Graham Snow Bristol Male 147 Male  57
                 
                 
400 06:53:51 1 CBS   Team   Team 1
397 07:24:59 6 Cumbria Fire & Rescue Service    Team   Team 2
399 08:49:12 56 Cruchie Boost And A Drifter    Team   Team 3
398 09:04:21 73 Eeedale    Team   Team 4